A mindennapi stressz kedvezőtlenül hat az egészségre, a különböző szerveink működésére, feszültté teszi az izmokat, ami fájdalmakhoz vezet. A feszült állapot megszüntetésében, a fájdalom enyhítésében, az egészség helyreállításában nagy segítségre lehet a svédmasszázs. A svédmasszázs fokozza a véráramlást, elősegítve a szervezet oxigénellátását, és a méreganyagok kiürülését. Segíti az izmok regenerálódását, lerövidíti, csökkenti az izomláz tüneteit, meggyorsítja a tejsav, húgysav és egyéb anyagcserehulladékok távozását a szövetekből. A svédmasszázs anélkül fokozza a vérkeringést, hogy növelné a szív terhelését. A szalagok és inak hajlékonyabbá és rugalmasabbá válnak. Serkenti, megfiatalítja a bőrt, csillapítja az idegeket, csökkenti a stressz káros hatásait. Egyszerre pihentető és frissítő hatású. A svédmasszázs kezelés során a terapeuta több technikát, fogást alkalmaz.
Öt alapfogása van: simítás, dörzsölés, gyúrás, ütögetés, vibráció.
SIMÍTÁS: A simítás során jön létre a kontaktusteremtés, tájékozódás. Fontos a nyugtató hatása. Lentről felfelé haladva végezzük. Nagyrészt tenyérrel történik, de lehet kézháttal vagy kézéllel is.
DÖRZSÖLÉS: A bőr mélyebb rétegeiben is hat. Lehet felszínes vagy mély dörzsölés, izomcsomókat lehet vele lazítani. A kéz, az ujjak szöget zárnak be a bőr felületével. Körkörös mozdulatokat alkalmazunk ujjbeggyel, hüvelykujjal, tenyérgyökkel, kisujjszéllel, ököllel.
GYÚRÁS: Az izmokra hat, javítja az izmok vérellátását fokozza az izmok erejét. Hüvelyujjunkkal dolgozunk, a többi ujjal lépegetünk a gerinc mellett egyik oldalon, gerinc mellett párhuzamosan, harántirányban, ollózással (hüvelykujjal, végtagokon jól alkalmazható, pl.: felkar, vádli)
ÜTÖGETÉS: Serkentő, frissítő hatása van, a vérnyomás megemelkedik. Az ütögetés történhet kézéllel, ujjbeggyel, kúpformájú tenyérrel, lazán ökölbezárt ujjakkal.
VIBRÁCIÓ: Csökkenti az izomtónust, lazító, nyugtató hatása van. A lapocka mentén, keresztcsont tájékán alkalmazható. Idegkilépési pontokon alkalmazva fájdalomcsillapító hatású.